Do třetice našeho jarního tvořeníčka se pustíme do výroby „plovoucích svíček“, které můžeme naaranžovat volně na stůl nebo položit do skleněné mísy plné vody. Záleží jen na Vás, jak si s dekorováním stolu poradíte.
Výroba svíček se může stát i příjemnou aktivitou s dětma. Jediný moment, kdy budete muset dávat velký pozor, je lití horkého parafínu. Věřím, že si společnou aktivitu náležitě užijete.
Materiál:
Důležité informace před zahájením výroby:
Pokud se stane, že nám parafín v plechovce vzplane, plechovku zakryjeme pokličkou. Nehasíme vodou !!!
Než začneme cokoli vyrábět nechystáme si pracovní plochu a věci na rozpouštění parafínu. Používám plech na pečení, na který si dám klasický pečící papír v jedné nebo více vrstvách. Kdyby se náhodou horký parafín vylil z plechovky, tak nezničí stůl. Když už se nám stane, že parafín nedopatřením vylijeme na plech, necháme ho zatuhnout. Parafín lehce sloupneme z pečícího papíru a můžeme ho opět použít na výrobu svíčky.
Na rozpouštění parafínu se mi osvědčila vodní lázeň než dát jen plechovku s parafínem rovnou na plotýnku sporáku. Na vodní lázeň je lepší použít nějaký starý hrnec. Občas se stane, že při dosypávání parafínu do plechovky nějaký kousek spadne do vroucí vody. Po dokončení výroby svíček se potom daný hrnec špatně čistí.
Na rozpouštění parafínu můžeme použít buď plechovku nebo sklenici, která je vyrobená z varného skla (třeba sklenice na zavařování). Abychom si při vyndávání plechovky či sklenice z vodní lázně nepopálili prsty, je dobré použít látkovou nebo silikonovou kuchyňskou chňapku.
Když vyndáme plechovku z vodní lázně opatrně ji poležíme na starou utěrku nebo staré noviny. Na míchání parafínu používám starou lžíci. Na výrobu svíček se vyplatí používat staré nádobí, protože se může stát, že nám někde ukápne parafín. Čištění pomůcek od parafínu není zrovna jednoduché.
Postup:
Do starého hrnce nalijeme vodu, aby sahala do ¼ plechovky, do které vložíme zbytky parafínu z vyhořelých svíček nebo použijeme hřbitovní svíčky. Na vyzkoušení domácí výroby svíček nám to bude stačit obrázek obrázek 2.
Nyní navoskujeme bavlněný knot. Ustřihneme si cca 50 cm knotu nebo bavlněného provázku. Knot namočíme do parafínu, zamícháme a pomocí lžíce vyndáme obrázek 3.
Navoskovaný knot položíme je vodorovně na pečící papír. Necháme zatuhnout obrázek 4.
Když parafín ztuhne, nastříháme provázek na 3 cm kousky.
Z krabiček vyndáme modelínu a rozválíme si na pláty od tloušťce cca 1cm.
Do 2/3 modelíny zanožíme vykrajovátka ve tvaru motýlů obrázek 4.
Vezmeme plechovku a opatrně nalijeme rozehřátý parafín do vykrajovátek obrázek 5.
Až nám povrch svíček zmatní, opatrně vložíme na střed svíčky knot obrázek 6. a 7. Pokud máme parafín příliš tuhý, stačí nahřát silnou jehlu (třeba na vlnu) a udělat díru do parafínu a vložíme knot. Potom opatrně nahřejeme parafín u kontu pomocí fénu, aby se mám rozehřál a vytvořil hladkou vrstvu.
Svíčky necháme důkladně ztuhnout a následně opatrně vysuneme z vykrajovátka ven obrázek 8. a 9.
Nůžkami zkrátíme knoty na cca 1. Pokud je potřeba, tak zastřihneme knot na spodní straně těsně u svíčky. Delší konec knotu na spodní straně svíčky vznikl zapíchnutím knotu do modelíny.
Pokud nejsou svíčky v nějaké nádobě (sklenička, květináček, plechovka …) dáváme je na talířek nebo mističky, aby nám rozehřátý vosk netekl všude možně. !!! Hořící svíčku nikdy nenecháváme bez dozoru !!!
Přeji hezké tvoření