Co spolehlivě zahřeje i uprostřed chladného února? Co třeba zamilovaná valentýnka … Když budeme obdarováni valentýnkou, nebylo by krásné věnovat někomu jinému ručně vyrobenou kartičku s textem plným lásky? Nachystala jsem pro vás tři jednoduché návody na výrobu vyšívaných přáníček.
Než začneme přáníčko vyrábět, povíme si něco víc o samotném svátku svatého Valentýna. Svátek všech zamilovaných má kořeny již ve starověku, spojuje se s ním několik legend a každá z nich chytí za srdce. Ať už se necháte inspirovat tou o knězi jménem Valentýn, který tajně oddával první křesťany, romantikou náhodného párování mladých mužů a žen během římského festivalu Luperkálií nebo příběhem o tom, jak francouzský vévoda Karel poslal z londýnského vězení první valentýnku, příležitost vyjádřit vaše city byste si během tohoto krásného svátku určitě neměli nechat ujít.


Materiál:
- 1x silnější čtvrtka formát A5
- 1x silnější čtvrtka formát A6
- 1x bílý papír A5
- bavlnka nebo vlna
- šablonka
- pravítko
- nůžky
- knihařská kost (příborový nůž)
- tužka
- jehla
- šídlo
- tuhé lepidlo
- papírová lepící páska


Postup:
Na pozvánku potřebujeme silnější čtvrtku ve formátu A5, kterou si v polovině zarýhujeme knihařskou kostí a opatrně přehneme obrázek 1. až 3.
Na přední stranu si lehce narýsujeme linku 2 cm od horního okraje, která nám bude sloužit jako ryska pro umístění šablonky obrázek 4. a 5.
Nachystáme si ještě jednu kartičku A6 buď ze stejné čtvrtky v barvě přáníčka nebo jen z bílého papíru, která nám bude sloužit na zakrytí vyšívaného srdíčka ze zadní strany. Druhou část bílého papíru můžeme využít na napsání valentýnského přání, které do přáníčka volně vložíme obrázek 6.
Vystřihneme si šablonku. Musíme ještě odstřihnout z každé strany jednu řadu kostiček, aby nám rozměr seděl na rozměr přáníčka. Šablonku přilepíme těsně na narýsovanou linku a přichytíme papírovou páskou obrázek 7. až 9.
Pod přáníčko si dáme třeba nějaký časopis nebo přeložený papír, abychom si při dělání dírek neponičili stůl. Všechny tečky po obvodu srdíčka pomocí šídla nebo silné jehly proděravíme. Značky uprostřed srdíčka si nebudeme všímat. Nakonec opatrně odlepíme šablonku obrázek 10. až 12.
Narýsovanou linku vygumujeme obrázek 13.
Máme nachystané přáníčko na vyšívání obrázek 14.
Do jehly si navlékneme dvojitou nit bavlnky nebo jednoduchou nit z vlny a uděláme uzel obrázek 15.
Pod špičku srdíčka si pomocí papírové pásky přilepíme nit. Dírkou ve špičce srdíčka ze zadní strany protáhneme jehlu s nití na přední stranu. Začneme jehlu různě provlékat dírkami různě šikmo přes papírové srdíčko až nám vznikne nepravidelná síť z bavlnky. Když máme vyšito, v rubu konce zavážeme. Zajistíme přelepením papírové pásky obrázek 16. až 18.
Pokud potřebujeme nastavit nit, tak stávající nit z rubu zavážeme konec přilepíme papírovou páskou. Ustřihneme, navlékneme a zauzlujeme novou nit. Uzlík zajistíme papírovou páskou.
Nachystáme si kartičku A6 ze stejného materiálu jako je přáníčko a tuhé lepidlo obrázek 19.
Zadní polovinu přáníčka (kde jsou vidět nitě) natřeme lepidlem obrázek 20.
Na ni položíme naši A6 kartičku. Opatrně, ale důkladně uhladíme. Můžeme zatížit knížkou a počkáme než nám lepidlo zaschne obrázek 21.
Na kus papíru velikosti A6 napíšeme linerem text valentýnského přání a máme hotovo obrázek 22.
Poznámka:
Veškerý papírový materiál zakoupíte v papírnictví. Bavlnku nebo vlnu seženete v galanterii.
Přeji hezké tvoření


Jmenuji se Andrea Štanglerová, mojí vášní jsou ruční práce a lidové řemeslo. Zvu Tě do svého „kouzelného králoství“, kde necháš starosti všedního dne zmizet jako mávnutím motýlích křídel při objevování nových technik a nápadů na handmade tvoření. inspirace na hračky a aktivity pro děti nebo jen tak povídání z ateliéru. Můj příběh si přečtete zde >>