Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctý a poslední měsíc v roce. Má 31 dní. Jeho český název se odvozuje od praslovanského slovesa prosinoti, který znamená prosvítat či probleskovat. Slunce v tento měsíc často jen prosvítá mezi mraky. Lidová etymologie odvozuje název od slova prase, neboť v prosinci se konaly zabíjačky. Jindy poukazuje na slovo prosit s odkazem na vánoční koledování. V prosinci se také více jedla kaše z prosa. Jsou to však nepodložené výklady založené na podobnosti slov. V 16.–18. století Češi prosinec nazývali někdy jako vlčenec, patrně s odkazem na množstvím vlků, kteří se v zimním období spojovali do smeček a více útočili. Latinsky se měsíc nazývá december od latinského decem (tj. deset), neboť do roku 153 př. n. l. byl prosinec v římském kalendáři desátým měsícem v roce. Tento název přešel i do velké části evropských jazyků.
Prosinec je můj nejoblíbenější měsíc hlavně kvůli adventnímu času, vánoční pohodě, svítícímu stromečku a vůni cukroví, které se u nás peče podle babiččiných osvědčených receptů. Loni jsme si společně vyrobily ozdobičku ve tvaru andělíčka. Rozhodla jsem si i letos vymyslet další andělskou ozdobičku.
Materiál:
Postup:
Na výrobu andělíčka můžete použít korálky třeba ze dřeva nebo polymerové hmoty, ale doporučuji zachovat kulatý tvar.
Na pracovní plochu se mi osvědčil tác, na který jsem si položila podložku z filcu. Proč podložku z filcu. Důvod je naprosto jednoduchý, korálky se na filcové podložce nikam nezakutálí.
Na keltovací nýt navlékneme větší korálek (14mm) obrázek 2.
Z tylu si ustřihneme pruh dlouhý 20 cm a široký 3cm obrázek 3. Použila jsem jemný tzv. „svatební tyl“. Pokud použijeme tuhý tyl, bude nám hotová mašlička lépe držet tvar.
Z režné nebo obuvnické nitě si ustřihneme provázek dlouhý 10 cm a uvážeme si očko obrázek 4. a 5.
Na obrázku 6. je nachystaný veškerý materiál na andělíčka. Je pravda, že výroba jednoho andělíčka je otázka chvilky.
Nad velkým korálkem z tylového proužky uvážeme mašli obrázek 7. a 8.
Na keltovací nýt navlékneme menší (10 mm) z korálků obrázek 9.
Pomocí štípacích kleští sestřihneme keltovací nýt na délku cca 1 cm od korálky obrázek 10.
Nýt uchopíme do kleští s kulatými kleštinami těsně u korálku a ohneme do pravého úhlu obrázek 11.
Pokračujeme tím, že uchopíme nýt na samém konci a začneme ho otáčet kolem kleštin snažíme se vytvořit očko obrázek 12. a 13. Vlastně stáčíme ho zpět z ohybu.
Máme hotové očko obrázek 14.
Nakonec protáhneme očko na zavěšení z nítě obrázek 15. a 16.
Máme hotového andělíčka obrázek 17.
Poznámka:
Potřebný materiál zakoupíme v obchodech a e-shopech s nabídkou korálků a komponentů na výrobu šperků. Obchody pro kreativní tvoření nebo galanterie dost často překvapí svojí nabídkou.
Přeji hezké tvoření