Za místo původu drhání se pokládají arabské země. Slovo makramé je odvozeno od arabského „migramah“ třásně nebo od tureckého „magrama“ (vyšívaný šáteček). Nejstarší odkaz na přes Španělsko asi v 13. století. Ve středověku se drháním zhotovovaly z jemných lněných a hedvábných nití krajky.
Velmi populární se stalo ve viktoriánském období v 19. století v Anglii, kdy mnoho domácností zdobily macramé třásně ubrusy, přehozy a závěsy. V 70. letech získalo drhání znovu velkou oblibu, ale v 80. letech brzy vyšlo z módy. Dnes se opět vrací v nové moderní podobě a v různých designech krášlí interiéry v bohemian, hygge a skandi stylech bydlení.
Drhání jsem se jako malá naučila na „Lidušce“. Dělali jsme si srandu, že zdrháme na provázku. Jelikož je dnes, tak populární, zavzpomínala jsem na pár základních uzlů, se kterými zvládnete udělat spoustu parády. Podle mě v jednoduchosti je krása. Moc se mi líbí odstíny modrá, které evokují barvu moře, v kombinaci dřevěných korálků v přírodních odstínech připomínající barvu písku na pláži.
Materiál:
- voskové šňůry
- dřevěné korálky průměr 6 mm
- kartonovou podložku
- nůžky
- papírová (malířská) páska
Postup – začínáme:
Na všechny druhy náramků budeme potřebovat stejně dlouhé voskové šňůry.
Dvě šňůry potřebujeme jako „osnovu“ každá v délce cca 80cm.
Dvě šňůry na „vázání uzlů“ každá v délce cca 160 cm.
Záleží jak máte rádi utažené náramky. Mám radši volnější. Osnova se počítá obvod zápěstí + na každou stranu na zavazování 10 až 20cm. Délka šňůry na vázání by měla být alespoň 2x větší. Doporučuji si vyzkoušet jeden náramek, na kterém otestujete, jestli délky šňůr jsou dostatečné. Také záleží, jak náročný je vzoreček (na některý budete potřebovat delší a na jiný zase kratší šňůru). Uvedené míry by měly stačit na zde popsané vzorečky náramků.
Všechny čtyři šňůry svážeme dohromady obrázek 2.
Nachystáme si kartónovou podložku, na kterou si pod uzlem papírovou páskou přilepíme šňůry. Šňůry si hezky srovnáme. Obě delší šňůry dáme na kraj a doprostřed vedle sebe obě kratší šňůry osnovy. Oba konce osnovy napneme a těsně vedle přilepíme na konci podložky obrázek 3.
Myslím si, že není detailní popis nutný a každý zvládne udrhat základní uzly podle fotek krok za krokem. Pokud bude potřeba něco dovysvětlit, bude daná informace napsaná hned pod skupinou obrázků.
Mezeru (okénko) začneme jako 1. část plochého uzlu, ale neutahujeme ho k předchozímu uzlu, ale necháme volný cca 1 cm. Pokračujeme 2. částí plochého uzlu.
Pikotku uvážeme úplně stejně jako mezeru. Uděláme ještě jeden plochý uzel. Vezmeme si do ruky pinzetu. Lehce zabodneme do uzlu a táhneme směrem nahoru. Shrneme šňůry „mezery (okénka)“ až nám vznikne jako by „křidélka nebo mašlička“. Máme hotovou pikotku.
Točitý uzel začínáme jako 1. část plochého uzlu. Další uzly vážeme úplně stejně, proto se udrhaný výrobek stáčí do spirály.
Mezeru (okénko) začneme jako 1. část plochého uzlu, ale neutahujeme ho k předchozímu uzlu, ale necháme volný cca 1 cm. Pokračujeme uvázáním opět 1. částí plochého uzlu. Kdo chce vyzkoušet pikotku může, ale kvůli spirálové povaze tohoto uzly není výsledný efekt moc pěkný. Pikotka se váže stejně jako u plochého uzlu.
Frivolitkový uzel se vlastně skládá z předního a „kroužkovacího“ uzlu. Pokud začneme levým uzlem bude výsledný frivolitkový uzel vypadat obrázek 1. až 3. Pokud začneme předním uzlem, bude hotový frivolitkový vypadat jako na obrázku 4. až 6.
Pikotku uvážeme úplně stejně jako mezeru. Začneme vázat frivolitkový uzel pomocí předního „kroužkovacího uzlu“, který uděláme cca 1cm od předchozího uzlu. Dokončíme těsně vedle zadním „kroužkovacím“ uzlem. Vezmeme si do ruky pinzetu. Lehce zabodneme do uzlu a táhneme směrem nahoru. Shrneme šňůru „mezery (okénka)“ až nám vznikne jako by „křidélka nebo mašlička“. Máme hotovou pikotku.
Zapínání není potřeba. Zajišťuje nám ho „posuvný uzel“, který si uvážeme podle obrázku 1. až 7. Pokud zatáhneme za konec s uzlem na konci, bude utahovat obvod náramku. Tento uzel je jen pro názornost. Nyní máme na každé straně od „posuvného uzlu“ uprostřed 4 šňůry. Můžeme je všechny čtyři svázat do jednoho uzle nebo je můžeme svázat vždy po dvou šňůrách obrázek 8. nebo další obrázky pro inspiraci.
Poznámka:
Veškerý materiál na náramky koupíte v e-shopech s korálky nebo kreativní činností.
Přeji hezké tvoření
Jmenuji se Andrea Štanglerová, mojí vášní jsou ruční práce a lidové řemeslo. Zvu Tě do svého „kouzelného králoství“, kde necháš starosti všedního dne zmizet jako mávnutím motýlích křídel při objevování nových technik a nápadů na handmade tvoření. inspirace na hračky a aktivity pro děti nebo jen tak povídání z ateliéru. Můj příběh si přečtete zde >>