Ateliér Andrea

Jak a z čeho vyrábět svíčku?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kdy a kde vznikla první svíčka? Z čeho se vyráběla nebo proč nás tak přitahuje ten magický mihotající se plamínek … ?

Jsem velkou milovnicí historie, tak si nyní uděláme malé okénko do historie. Omlouvám se všem, kteří historii nemusí, ale nemohu si pomoc. K poznání krás řemesla neodmyslitelně historie patří. Nebudu se zlobit, když ty dva odstavce přeskočíte.

Nejstarší nálezy jednoduchých svíček sahají na evropském území do doby před 17 000 let, ale v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě se svíčky vyráběly z včelího vosku už kolem roku 3000 před n. l. Číňané byli vynalézavější, protože jako první, začali vyrábět svíčky z velrybího tuku, podobně jako američtí indiáni, kteří je dělali z rybího oleje. Nejstarší evropská svíčka byla nalezena ve francouzském městě Avignonu v 1. století. Úplně první manufaktura na výrobu svíček vznikla v roce 1488 v Dublinu a existuje dodnes.

V průběhu staletí se na výrobu svíček používal hovězí lůj nebo ovčí tuk, ale oboje dost silně při zpracování zapáchalo, stejně jako později používaný glycerin. Jako nejvýhodnější materiál pro výrobu svíček se nakonec stal včelí vosk. Převratným objevem se stalo vynalezení stearinu v roce 1811, který zbavoval svíčku nepříjemného zápachu. Vděčíme za to dvěma francouzským chemikům Michel Eugene Chevreul a Joseph-Louis Gay-Lussac. Naštěstí od jiným výrobků, svíčky přežily veškerý technický pokrok a i nadále nám zkrášlují naše domovy.

Po výletu do historie výroby svíček se nyní můžeme podrobně podívat, jaké vosky, vůně nebo knoty budeme na budoucí výrobu svíček potřebovat. Druhů parafínů a vosků je opravdu hodně. Pečlivě jsem informace o materiálu na výrobu svíček utřídila do toho článku. V dalších návodech na výrobu svíček bude vždy odkaz na tento článek, kde si budete moci vybrat parafín nebo vosk podle svého přání a rovnou se dozvíte, jak s daným parafínem či voskem máte pracovat.

PARAFÍNY A VOSKY PRO VÝROBU SVÍČEK

 • Maďarský parafín v pecičkách 52/54°C, 58/60°C, 60/62°C nebo 62/66°C s minimálním obsahem oleje. Prodává se v pecičkách o průmětu 0,5 cm, které můžeme sypat do skleniček, forem … nebo je přímo prolívat barevným parafínem. Ušetříme tím spoustu práce s lámáním a energie s tavením. Umožní nám to vytvářet zvláštní umělecké efekty. POZOR!!! V případě lití do forem, je nutno do každého parafinu přidávat Canditiv, Keru plus nebo Stearin. Zamezí se tak tvorbě krystalů, bublin a dalších jiných vad ve svíčkách, které se na jejich povrchu mohou vytvořit a tím ji znehodnotit.

 • Čínský parafin v tabulích 56/58°C s 0,5% oleje Vysoce kvalitní parafin. Vyniká vysokou bělostí, průsvitností, je tvrdý a svíčky z něho vyrobené jsou naprosto dokonalé a kvalitní. Nepotřebujete přísady pro vytvrzení, ani polevy proti skapávání. Čínský parafín můžeme částečně změkčit výše uvedeným standardním parafínem cca 20%. POZOR!!! V případě lití do forem, je nutno do každého parafinu přidávat Canditiv, Keru plus nebo Stearin. Zamezí se tak tvorbě krystalů, bublin a dalších jiných vad ve svíčkách, které se na jejich povrchu mohou vytvořit a tím ji znehodnotit.

 • Anglický parafín v pecičkách Kerawax 2889 nebo 2889 57/59°C s 0,5% oleje velmi vysoké kvality. Prodává se v pecičkách o průmětu 0,5 cm. Parafín můžeme používat pro lití svíček do forem, pro sypání do skleniček nebo je přímo prolívat barevným parafínem. Ušetříme tím spoustu práce s lámáním a energie s tavením. Umožní nám to vytvářet zvláštní umělecké efekty. POZOR!!! V případě lití do forem, je nutno do každého parafinu přidávat Canditiv, Keru plus nebo Stearin. Zamezí se tak tvorbě krystalů, bublin a dalších jiných vad ve svíčkách, které se na jejich povrchu mohou vytvořit a tím ji znehodnotit.

 • Palmový vosk pro míchání s parafínem – pro míchání s parafínem Tento palmový vosk NEKRYSTALIZUJE, ale je určen pouze pro míchání s parafínem. Získáte tak plnohodnotnou svíčku. Námi vyzkoušený poměr je 1 : 1. Je možné vyzkoušet i jiné poměry. Nemusíme již používat stearin ani jiná aditiva. Svíčky z těchto směsí jsou tvrdé, příliš neskapávají a snadno se vyklápí z forem.

 • Hotová směs pro výrobu svíček KLASIK – Směs parafínu a stearinu pro výrobu klasických svíček bez nutnosti přidávat další přísady. POZOR!!! Směs se nehodí pro řezané svíčky, různé ohýbání a tvarování.

 • Hotová směs pro výrobu svíček LESKLÁ velmi lesklá směs parafínu se speciálními aditivy. POZOR!!! Tato směs obsahuje velmi malé množství některých přísad, proto je nutno roztavit celé balení naráz v jedné nádobě. Jinak by nemuselo dojít k rovnoměrnému rozptýlení ve směsi. Směs se nehodí pro řezané svíčky, různé ohýbání a tvarování..

PŘÍRODNÍ VOSKY NA VÝROBU SVÍČEK

Kokosový vosk Kerawax Coconut Pillar do forem

Směs kokosového a sojového vosku a je speciálně vyvinutá pro výrobu svíček DO FOREM. Nemá přilnavost ke sklu, ale i přesto může být použit i pro výrobu svíček do skla a nádob, kdy ale ke sklu nepřilne. Je vhodný pro další míchání s vonnými látkami a barvivy rozpustnými v oleji. Kokosový vosk Kerawax Coconut Pillar lze obarvit rozpustnými barvami do vosku. Do vosku je možno přidat esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství od 5 do 10  %. Neobsahuje žádné živočišné produkty, palmový vosk ani žádné pesticidy, herbicidy a toxické materiály. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %. Kerawax Coconut Pillar nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy.

 • Práce s voskem: Staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk opakovaně nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván po delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu, zalijeme, přidáme vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáme smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučuje předehřátí na cca 45 – 50 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky.

 • Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Je nutné knoty oříznout na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 52/33 °C.

 • Barva: vizuální bílá až světle smetanová

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Skladování: kokosové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Dočasné extrémy v teplotách a studené nebo teplé, nemají žádný nepříznivý vliv. Je odolný proti mrazu. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Velká Británie.

Kokosový vosk Kerawax Coconut container do skleniček a nádob

Kokosový vosk Kerawax Coconut Container pro svíčky je směs kokosového a sojového vosku a je speciálně vyvinutá pro výrobu svíček do skleniček a nádob. Má výbornou přilnavost ke sklu a k nádobám. Je vhodný pro další míchání s vonnými látkami a barvivy rozpustnými v oleji. Kokosový vosk Kerawax Coconut Container můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžete použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství do 10  %. Kerawax Coconut Container nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy. Neobsahuje žádné živočišné produkty, palmový vosk ani žádné pesticidy, herbicidy a toxické materiály. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %.

 • Práce s voskem: Staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk opakovaně nezahříval nad 35 °C a  nebyl ohříván po delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu, zalijeme, přidáme vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáme smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučuje předehřátí na cca 45 – 50 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky.

 • Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Je nutné knoty oříznout na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 50/33 °C.

 • Barva: vizuální bílá až světle smetanová

 • Skladování: Kokosové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Dočasné extrémy v teplotách a studené nebo teplé, nemají žádný nepříznivý vliv. Je odolný proti mrazu. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Velká Británie.

Olivový vosk ECOOLIVE PILLAR do FOREM

směs speciálně vyvinutá pro výrobu sloupcových svíček DO FOREM. Olivový vosk EcoOlive PillarBlend je 100% přírodní směs převážně olivového vosku s přírodními aditivy pro zlepšení hoření a zápachu. Tento vosk neobsahuje žádné geneticky modifikované přísady, palmové ani parafínové produkty. Při jeho výrobě nejsou používány žádné živočišné produkty a nebyly provedeny žádné testy na zvířatech. Je biologicky odbouratelný a vhodný pro vegany. Nemá přilnavost ke sklu, ale i přesto může být použit i pro výrobu svíček do skla a nádob, kdy ale ke sklu nepřilne. Je vhodný pro další míchání s vonnými látkami a barvivy rozpustnými v oleji. Olivový vosk EcoOlive PillarBlend můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžete použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství od 5 do 12  %. EcoOlive PillarBlend nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %. EcoOlive PillarBlend poskytuje vynikající vůně bez zápachu a hladký povrch s jemným leskem. Vyžaduje pouze jedno nalití a lze jej snadno a čistě vyjmout z forem. Pro velké svíčky a dosažení nejlepšího povrchu je možné svíčku dolít malým množstvím vosku s mírně vyšší teplotou než je teplota nalití a to dříve než svíčka zcela vychladne. Tento vosk dokáže nasát až 12 % vonných olejů určených pro použití s přírodními vosky. Tento vosk doporučujeme roztavit na cca 75 °C a nalít při 65 °C. Doporučujeme dobu vytvrzení až 48 hodin. Stejně jako u jiných přírodních vosků doporučujeme důkladné testování se všemi kombinacemi vosku, vonného oleje a knotu.

 • Práce s voskem: staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu 70 – 75°C, přidáme barvu, vůni a dobře promícháme. Poté nalijeme do forem při teplotě 65°C. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáte smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučujeme předehřátí na cca 45 – 50 °C. Hotové svíčky necháme vychladnout při pokojové teplotě 25°C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky nebo sojové vosky. Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Udržujte knoty oříznuté na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 62°C/ 55°C.

 • Barva: vizuální bílá až světle krémová

 • Skladování: Olivové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Dočasné extrémy v teplotách a studené nebo teplé, nemají žádný nepříznivý vliv. Je odolný proti mrazu. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Velká Británie

Řepkový vosk Kerawax container do skleniček a nádob

Směs nasycených a nenasycených rostlinných lipidů, oleochemikálií a včelího vosku. Je speciálně vyvinutá pro výrobu svíček do skleniček a nádob. Má výbornou přilnavost ke sklu a k nádobám. Je vhodný pro další míchání s vonnými látkami a barvivy rozpustnými v oleji. Neobsahuje žádné živočišné produkty, palmový vosk ani žádné pesticidy, herbicidy a toxické materiály. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %. Řepkový vosk Kerawax Container můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžete použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství do 10  %. Řepkový vosk Kerawax Container nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy.

 • Práce s voskem: staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu, přidáme barvu, vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáte smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučujeme předehřátí na cca 45 – 50 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky nebo sojové vosky. Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Udržujte knoty oříznuté na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 40/46 °C.

 • Barva: vizuální bílá až světle krémová

 • Skladování: Řepkové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Skladujte při teplotách 5°C – 39°C a nevystavujte extrémním teplotám. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Velká Británie.

Sojový vosk Kerasoy Container do skleniček a nádob

Sojový vosk můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžeme použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství do 10 %. KeraSoy Container nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy.

 • Práce s voskem: staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu, přidáme barvu, vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáte smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučujeme předehřátí na cca 45 – 50 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky nebo sojové vosky. Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Udržujte knoty oříznuté na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 45,5/34 °C.

 • Barva: vizuální bílá až světle smetanová

 • Skladování: Sojové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Dočasné extrémy v teplotách a studené nebo teplé, nemají žádný nepříznivý vliv. Je odolný proti mrazu. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Velká Británie.

Sojový vosk KERASOY PILLAR do FOREM

Směs speciálně vyvinutá pro výrobu svíček DO FOREM. Nemá přilnavost ke sklu, ale i přesto může být použit i pro výrobu svíček do skla a nádob, kdy ale ke sklu nepřilne. Je vhodný pro další míchání s vonnými látkami a barvivy rozpustnými v oleji. Sojový vosk KeraSoy Pillar můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžeme použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství od 5 do 10  %. KeraSoy Pillar nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy. Neobsahuje žádné živočišné produkty, palmový vosk ani žádné pesticidy, herbicidy a toxické materiály. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %.

 • Práce s voskem: staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu 55 – 65°C, přidáme barvu, vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáte smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučujeme předehřátí na cca 45 – 50 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky nebo sojové vosky. Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Udržujte knoty oříznuté na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 57-63°C/ 43-52°C.

 • Barva: vizuální bílá až světle smetanová

 • Skladování: Sojové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Dočasné extrémy v teplotách a studené nebo teplé, nemají žádný nepříznivý vliv. Je odolný proti mrazu. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Velká Británie.

Sojový vosk NATURE WAX do skleniček a nádob

100% přírodní sojový vosk Nature Wax C3 pro výrobu svíček do skleniček, kalíšků a nádob. Má nízkou smrštivost a výbornou přilnavost ke sklu a k nádobám i bez předehřívání. POZOR – není vhodný k lití svíček do forem. Sojový vosk Nature Wax je 100% rostlinný, vyrobený z kvalitních vypěstovaných 100 % čistých sojových bobů v USA s certifikátem kvality. Neobsahuje žádné ropné, parafínové ani včelí produkty. Neobsahuje žádné živočišné produkty, palmový vosk ani žádné pesticidy, herbicidy a toxické materiály. Je bilogicky odbouratelný a není testováno na zvířatech. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %. Je dermatologicky testován a je vhodný i pro výrobu masážních svíček. Sojový vosk Nature Wax můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžete použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství do 6  %. Sojový vosk Nature Wax nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy.

 • Práce s voskem: staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu do max. 85°C, přidáme barvu, vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. Poté necháme vosk zchladnout na cca 70 – 75 °C a nalijte do nádob K rozpouštění používáte smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučujeme předehřátí na cca 20 – 25 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky nebo sojové vosky. Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Udržujte knoty oříznuté na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 12 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 51,67-54,4°C/34 °C

 • Barva: krémově bílá

 • Skladování: Sojové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Dočasné extrémy v teplotách a studené nebo teplé, nemají žádný nepříznivý vliv. Chraňte vosk před extrémními teplotami nad 33 °C a pod 4°C. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: v USA.

Sojový vosk SOY WAX 10 do skleniček a nádob

Sojový vosk SOY WAX 10 s příměsí kokosového vosku pro svíčky ze sojového vosku je směs vyvinutá pro výrobu svíček do skleniček a nádob. Má výbornou přilnavost ke sklu a k nádobám. POZOR – není vhodný k lití svíček do forem. Je vhodný pro další míchání s vonnými látkami a barvivy rozpustnými v oleji. Neobsahuje žádné živočišné produkty, palmový vosk ani žádné pesticidy, herbicidy a toxické materiály. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %. Sojový vosk Soy Wax 10 obsahuje 100% přírodních vosků a olejů. Složení vosku: sójový vosk 85-92% – kokosový vosk 2-7% – přísady 4-8%. Doporučená teplota plnění mezi 65 – 75 °C. Sojový vosk Soy Wax 10 můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžete použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství do 10  %. Soy wax 10 nevyžaduje přísady jiné než vůně a barvy.

 • Práce s voskem: staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu, přidáme barvu, vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáte smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučujeme předehřátí na cca 45 – 50 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky nebo sojové vosky. Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Udržujte knoty oříznuté na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 53/41-44 °C.

 • Barva: vizuálně bílá/smetanová

 • Skladování: Sojové vločky mají být skladovány na chladném a suchém místě mimo dosah přímého tepla, slunečního záření a vlhkosti. Dočasné extrémy v teplotách a studené nebo teplé, nemají žádný nepříznivý vliv. Je odolný proti mrazu. Je-li částečně roztavený, nechte nejprve vychladnout před dalším použitím.

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Španělsko

Sojový vosk SOY WAX 46 do skleniček a nádob

100% čistý sojový vosk SOY WAX 46 pro svíčky ze sojového vosku je směs vyvinutá pro výrobu svíček do skleniček a nádob. Má výbornou přilnavost ke sklu a k nádobám. POZOR – není vhodný k lití svíček do forem. Je vhodný pro další míchání s vonnými látkami a barvivy rozpustnými v oleji. Neobsahuje žádné živočišné produkty, palmový vosk ani žádné pesticidy, herbicidy a toxické materiály. Při hoření nevylučuje žádné škodlivé látky a doba hoření je delší až o 50 %. Sojový vosk Soy Wax 46 obsahuje 100% přírodních vosků a olejů. Složení vosku: 100% čistý sójový vosk. Doporučená teplota plnění mezi 65 – 75 °C. Sojový vosk Soy Wax 46 můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžete použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček v množství do 10  %. 

 • Práce s voskem: staré nebo částečné použité svíčky mohou být znovu přetaveny a vosk může být znovu použit, přestože se doporučuje, aby se vosk nezahříval nad 85 °C a  nebyl ohříván delší dobu. Vyšší teploty mohou způsobit změnu barvy vosku. Necháme vosk zahřát na požadovanou teplotu, přidáme barvu, vůni a dobře promícháme. Během tavení také mícháme. K rozpouštění používáte smaltované nebo nerezové nádoby. Nádoby by měly být čisté a bez kontaminantů. Měli by mít při nalévání alespoň pokojovou teplotu,  přestože se doporučujeme předehřátí na cca 45 – 50 °C.

 • Přírodní vosky mají tendenci vyžadovat větší velikost knotu než tradiční parafínové vosky nebo sojové vosky. Vůně, barvy a konfigurace svíčky mají velký vliv na nejlepší výběr knotu. Příliš velký knot může způsobit srážení, zrychlenou dobu hoření a stékání. Příliš malý knot vytvoří menší plamen. Udržujte knoty oříznuté na ¼ palce (6,35 mm). Pokud se setkáme se špatnou kvalitou nebo stabilitou plamene, vyzkoušejte jiný typ knotu.

 • Testování hoření: by mělo být provedeno až 48 hodin po nalití.

 • Specifikace: Bod tání/tuhnutí 45-47/51-53 °C.

 • Barva: vizuálně bílá/smetanová

 • Minimální trvanlivost: při správném skladování 3 roky.

 • Vyrobeno: Španělsko

Palmový krystal. vosk do skla a nádob

Palmový krystalický vosk k výrobě svíček do skla a nádob s krystalickým efektem. Tento vosk je určen výhradně pro lití svíček do skla, keramiky a jiných nádob (např. kalíšků, plechových kyblíků, květináčů a pod.). POZOR!!! – není vhodný k lití svíček do forem. Po zatuhnutí se tento vosk nesmršťuje a drží přilnutý k nádobě. Při nalévání je nutné zvýšit teplotu nad 85 °C a nádoby předem předehřát. Při nižší teplotě nekrystalizuje. Nesmí se do něho míchat žádné přísady (stearin, canditiv, kera plus a pod.) neboť by svůj krystalický efekt ztrati.

Palmový krystalický vosk Britz C07 nebo C09

Palmový krystalický vosk Britz C07 vysoké kvality slouží k výrobě svíček krystalickým povrchem. Vytváří na povrchu svíčky krásný krystalický efekt. Nesmí se do něho míchat žádné přísady (stearin, canditiv, kera plus a pod.) neboť by svůj krystalický efekt ztratil.

 • Do polykarbonátových forem se lije při teplotě 85 – 95°C.

 • Do hliníkových forem se lije při teplotě 120 – 130°C.

 • Do silikonových forem se lije při teplotě 95 – 105 °C. Při nižší teplotě nekrystalizuje.

 • Formy Lukoprenové a silikonové – je nutno je vyzkoušet, v některých, zejména Lukoprenových formách tento vosk nemusí zkrystalizovat vůbec. 

Včelý vosk přírodní

Včelí vosk přírodní, filtrovaný a homogenizovaný. Jedná se o čistý 100% přírodní včelí vosk vysoké kvality. Je certifikovaný a odpovídá veterinárním normám a předpisům EU. Používá se ve včelařství, svíčkařství, lze ho použít v kosmetickém průmyslu i na průmyslové použití jako depilátor, leštidlo, mazivo a pro povrchovou dřeva, papíru… Pro výrobu svíček ho lze použít samostatně, nebo ho smíchat v určitém poměru s parafínem, sojovým voskem nebo kokosovým voskem. Samotný včelí vosk může mít horší vlastnosti hoření, může dusit knot a svíčka zhasínat. Proto je dobré používat knoty pro přírodní vosky. Vždy je nutno knoty v dané svíčce určité velikosti vyzkoušet. Dodáváme rozvažovaný ve zlomu od 0,5 kg. Výhodou včelího vosku je pak vysoká pojivová pevnost, výrazná plasticita, výborná emulgovatelnost, relativně nízký bod tání, vysoce okluzivní charakter. Včelí vosk také v tyčinkách zlepšuje strukturu, retenci oleje, pevnost, přilnavost, odlévání a uvolňování z forem. V emulzích jako regulátor konzistence a jako koemulgátor a přispívá k příjemnému pocitu pokožky, změkčování a vzhledu. Včelí vosk navíc zadržuje vlhkost a je známo, že má protisluneční vlastnosti. V důsledku toho je tato kvalita skvělá pro Vaši pokožku, stejně jako pro dřevo a kůži.

GEL NA VÝROBU SVÍČEK

Gel na svíčky – ČIRÝ

Svíčkový gel k výrobě svíček do skleniček a nádob. můžete obarvit rozpustnými barvami do vosku. Můžete použít esenciální oleje a vůně určené pro výrobu svíček 10 %.

Gel na svíčky – SAMONOSNÝ

Samonosný svíčkový gel se používá jako průsvitná zálivka ozdob svíček. Dá se použít i pro odlití samotné svíčky, ale zde je lepší středovou hořící část vyplnit parafínem nebo měkkým gelem  na svíčky, který lépe hoří. Je možné ho použít i na mnoho dalších účelů. POZOR!!! Po odlití do polykarbonátových forem se přilepí na stěny a nejde vyklopit. Odlívat se dá pouze do forem lukoprenových a silikonových.

PŘÍSADY (ADITIVA) PRO ZLEPŠENÍ KVALITY SVÍČEK

Canditiv universal (dříve canditiv standard) – aditivum

Je určen pro pokročilé svíčkaře – je v sypké granulkové formě a dávkuje se v množství cca 2 – 8% v závislosti na kvalitě parafínu. Ve svíčkách zabraňuje tvorbě krystalů, bublin a chyb na povrchu svíčky při vyklápění z forem. Parafin mírně zaběluje a svíčka si zachovává určitou průsvitnost, v kombinaci s ruskými šupinkami, maďarskými peckami nebo čínským parafínem. Je to jediné aditivum, při kterém se dá směs za tepla tvarovat. Můžeme odlévat různé pláty a z nich vytvářet nejrůznější tvary svíček a ozdoby, aniž by při ohýbání popraskaly. Je vhodný pro výrobu řezaných svíček.

KERA PLUS – aditivum

Přísada pro zlepšení kvality svíček KERA PLUS je určena pro začátečníky i pokročilé svíčkaře – je v granulkové formě a dávkuje se pouze v množství 1 %. Ve svíčkách zabraňuje tvorbě krystalů, bublin a chyb na povrchu svíček a při vyklápění z forem. Povrch svíčky je krásný a dokonale lesklý v kombinaci s parafínem. Není vhodný pro tvarování, ohýbání za tepla, řezané a ploché svíčky. Není také příliš vhodný pro odlévání svíček do silikonových forem(může vytvářet nezvhledné dolíčky). Nejkrásnější lesk dokáže vytvořit v polykarbonátových formám. Parafin zaběluje o něco více než Canditiv.  Povrch svíčky je krásný a lesklý, v kombinaci s ruskými šupinkami, maďarskými peckami nebo čínským parafínem. Pro tvarování, ohýbání za tepla se hodí podstatně méně než Canditiv.

Stearin palmový

Základní přísada (aditivum) do parafínů pro odstranění bublin, krystalů, nitkování a jiných chyb svíček. Nevhodný pro tvarování za tepla a řezané svíčky. Dávkujte v poměru 20 – 30 %. Stearin používají začátečníci, neboť stejně jako aditivum zabraňuje tvorbě krystalů, bublin a chyb na povrchu svíčky při vyklápění svíček z forem. Je mnohem spolehlivější a pokud ho dáte do parafinu 20% – 30% máte jistotu, že nevznikne žádný problém. Obecně platí, když nestačí aditivum, musí se použít stearin. Je také jedinou přísadou, která zabrání tvorbě bublin v lukoprenových formách. Je v sypké formě a dávkuje se v množství 20 – 30%. Parafín hodně zaběluje a povrch svíčky se stearinem je mléčný až mýdlový. Nehodí se pro tvarování, ohýbání za tepla ani pro řezané svíčky, neboť je příliš křehký a láme se. Hodí se hlavně pro lití svíček do forem.

AROMATA, ESENCIÁLNÍ A ÉTERICKÉ OLEJE

Aroma universální

Nejběžněji se používají do svíček a kosmetických přípravků syntetická aromata, případně jejich směsi. Jsou vyrobeny uměle v laboratořích a jsou tedy v podstatě levnější.  Universální aromata jsou určeny do svíček, vonných vosků, lamp, gelů, mýdel a solí. Jsou směsí syntetických a přírodních vůní. Všechna naše universální aromata splňují požadavky pro výrobu mýdel a mají potřebné atesty.

Esenciální oleje Saloos

Jsou skutečně 100% přírodní aroma bez syntetických přísad.  Jsou vhodné pro výrobu svíček, vonných vosků, mýdel, solí, do koupelí, k masážím, do aromalamp a pro Aromaterapii. Esenciální oleje Saloos patří na trhu mezi nejkvalitnější. K výrobě i několika kapek esenciálního oleje je mnohdy zapotřebí i kilogramu přírodních surovin a proto je jejich cena vyšší.  Pro zdravotní účely je použití každého oleje dle jeho konkrétních účinků.

Éterické vonné oleje Saloos

pro výrobu svíček, vonných vosků, k použití do aromalamp, difuzérů nebo k jinému způsobu inhalace. Éterické oleje jsou vhodné i k provonění bytu, prostor, na poutpouri, nakapání na vonné předměty, kameny atd. Nemají terapeutické účinky jako esenciální oleje. Jedná se o syntetické vůně (nikoli přírodní) a nejsou vhodné k výrobě mýdel, kosmetiky, k použití na kůži nebo vnitřní užití. Jsou základem aromaterapie a mají široké využití. K jejich výrobě pomáhá příroda, která nabízí jedinečné a nenahraditelné bohatství. Skrývá se v květech, plodech, listech, kůře i v kořenech bylin a stromů. Nejvzácnějšími poklady jsou silice neboli éterické oleje, které blahodárně, komplexně a hluboce ovlivňují lidskou duši, emoce i zdraví.

KNOTY PLOCHÉ NEBO KULATÉ

I profesionálním výrobcům dělá někdy problém odhadnout pro danou svíčku správnou sílu knotu. Svíčka buď skapává zvenku, nebo naopak, knot rychle odhořívá a ve svíčce se tvoří kráter. Problém může být způsoben použitím příliš tenkého knotu na tloušťku svíčky, neboť odhoří rychleji, než stačí vypálit tak velkou dávku parafínu. Nebo naopak, vypálí všechen parafín kolem sebe a nestačí odhořívat. Navíc takováto svíčka ještě nepříjemně kouří.

Celá situace je také ovlivněna kvalitou a složením použitého parafínu. Množství oleje a pod. Proto je vždy nejlepší nejprve vyzkoušet vyrobit svíčky s různými knoty, zapálit je a podle toho, která bude odhořívat nejlépe, pak vyrábět další.

Na první pohled by se zdálo, že jsou tenké knoty úspornější, protože mají menší rychlost hoření. Proto by se očekávalo, že budou mít i delší dobu hoření. Ve skutečnosti sálavé teplo z plamenu svíčky roztaví více vosku, než je schopen tenký knot spálit. Roztavený vosk se hromadí a svým teplem nakonec roztaví okraj svíčky a roztavený, nespotřebovaný vosk odtéká bez užitku.

U svíček s většími průměry se stává, že teplo plamene již nestačí na roztavení okraje. Hořící knot se dlouhým hořením postupně zkracuje, plamen se zmenšuje a někdy i zhasne. Naopak, nevýhodou silnějších knotů je zase zesílená tvorba sazí. Kromě toho někdy knot pomalu odhořívá a zůstává delší zuhelnatělý zbytek, který také zvyšuje tvorbu sazí. V tomto případě je vhodné nůžkami knot zastřihnout.

Z toho plyne, že vždy je potřeba najít pro danou svíčku knot ideální. Je to někdy problém, protože  – například svíčka stéká – zkoušíme stále tenší a tenší knot a nevede to k nápravě. Pravděpodobně jsme tu správnou tloušťku „přeskočili“ a proto se svíčka chová stále stejně špatně.

 • Přibližné průměry plochých knotů do parafínových svíček označují rozmezí tloušťky hotové svíčky. Například knot 20 – 50 je určen pro svíčky tloušťky 2 – 5 cm. V případě kuželových a jehlanových svíček bereme tloušťku v horní třetině budoucí svíčky, v případě jiných tvarů, například oválů bereme ten nejtenčí průměr.

 • Kulaté knoty využíváme u palmových a včelích svíček. Tyto vosky se do knotu hůře vsakuji, tudíž je u nich nutno používat knoty o něco silnější. Ale i u těchto svíček se dají s úspěchem používat knoty ploché.

Přibližné průměry kulatých knotů do palmových a včelích vosků:

do průměru svíčky 5,5 cm ………… prům. knotu 1,5 mm
do průměru svíčky 6,5 cm ………… prům. knotu 1,8 mm
do průměru svíčky 7,5 cm ………… prům. knotu 2,2 mm • Dřevěné knoty jsou novinkou pro výrobu svíček a jejich výroba pochází z USA. Obecně existují dva typy dřevěných knotů a to knoty z tvrdého dřeva a knoty z měkkého dřeva. Knoty z měkkého dřeva nabízejí jedinečné zvuky hořícího ohně když praskají na rozdíl od knotů z tvrdého dřeva. Pro dosažení dobrého „praskání“ zvuku s dřevěnými knoty je velmi důležité, aby jsme nepoužívali příliš mnoho vonných olejů. Praskání je přímým důsledkem správného množství aroma a vonného oleje, typu vosku a množství použitého barviva.

 • Dřevěné knoty se používají v nádobách a sklenicích a neměly by se používat ve stojících ani votivních svíčkách. Ne všichni výrobci prodávají knoty pro všechny druhy vosků a parafínu. Před zapálením by měla svíčka být vyrobena dopředu nejméně 24 – 48 hodin, aby se vosk ustálil a knot se správně nasákl voskem.

Velmi důležité pro správné hoření svíčky je, že knot by měl být zkrácen na délku 0,5-0,6 cm před prvním zapálením.

Zdroje pro napsání článku :

www.svicky.net.cz, www.wikipedie.cz,

Hlavním zdrojem informací je můj oblíbený e-shop, ze kterého už dlouhá léta objednávám parafín (ruský, maďarský nebo čínský), včelí vosk nebo gel na výrobu svíček, vůně … s jejich výrobky jsem opravdu spokojená a mohu vřele doporučit. Jsem moc ráda, že nabídku vosků rozšířili i o přírodní vosky jako kokosový, sojový nebo palmový.

 

Přeji hezké čtení a rozhodování o tom správném vosku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *