Ateliér Andrea

Dotek hedvábí nebo-li moje hedvábná stezka

Nevěřím, že se určité situace stávají náhodou. Nevěřím ani, že lidi kolem sebe potkáváme náhodně. Podle mého názoru, prostě ty správné situace a lidé přijdou k člověku v ten pravý okamžik. „Podívej“, řekla babička jednou a podala mi noviny, ve kterých byl článek o české módní návrhářce paní Blance Matragi. Nad fotkami jejích šatů se mi málem zastavilo srdce. 

Od dětství jsem snila o tom, že budu navrhovat šaty. Na modelech šatů, které jsem tenkrát v novinách viděla, byly úžasné barvy, které se vpíjely jedna do druhé a vytvářely tak další a další odstíny. Celá ta krása byla doplněná neuvěřitelnými květy a bohatou výšivkou. Jak je to namalované? Čím? Jak mohla udělat takovou výšivku? V hlavě mi vířily tisíce otázek.

Zrodila se nová vášeň

Ta neuvěřitelná hra barev, tvarů a materiálů mě úplně pohltila, nebylo cesty zpět. Promiň šlapací stroji, ale tohle musím teď vyzkoušet. Zrodila se nová vášeň „malba na hedvábí“. Všechny potřebné informace jsem našla ve chvíli, kdy jsem se zcela náhodně zatoulala ke knihkupectví. Z výlohy se na mě dívala kniha „Malujeme na hedvábí“ od Brity Hansenové. Cítila jsem se stejně báječně, jako by byly Vánoce, a já dostala svůj vysněný dárek.

Při jedné návštěvě Prahy, jsem ve Zlaté uličce objevila netušený poklad. Procházela jsem se touhle uličkou už mnohokrát, ale nikdy jsem si toho malého krámku nevšimla. Paní zde prodávala ručně malované hedvábné šály, šátky a kravaty. Chvíli jsem pokukovala po výloze a nakonec vešla dovnitř. Netrvalo dlouho a s paní jsme se zapovídaly asi na půl hodiny. Dozvěděla jsem se, že paní Iva Prošková ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel, pořádá kurzy malování na hedvábí Nedalo se nic dělat, vesmír promluvil a já se do kurzu přihlásila.

Moje hedvábná cesta začíná

Bylo to jako prožít znovu část svého života, kdy jsem jezdila vlakem do Prahy na kurzy. Není nic krásnějšího, než když si o víkendu sednete do vlaku a vyrazíte objevovat nové obzory. Užívala jsem si opět procházek po hlavním městě. Potom jsem si na kurzu dala kávu, pokecala s děvčaty a odjela domů se zajímavým výrobkem. Našla jsem své kouzelné místo.

Pokud jsi, můj milý čtenáři, dočetl až sem, doufám, že jsem Tě nalákala si nějakou techniku malby na hedvábí vyzkoušet. Možnosti jsou nepřeberné a inspirace nekonečná. V následujících článcích. Tě ráda provedu taji tohoto krásného řemesla.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *